Mé královské jedenáctero

Mé královské jedenáctero

V roce 2016 jsem díky Umění ženského leadershipu od kamarádky Bohdany Kabátové měla možnost zabývat se svou vnitřní královnou. Tou částí sebe, která je sebevědomá, ženská, jemná i silná a soucitná. Bylo krásné věnovat půl roku pozornost tomu, jak vedu svůj život, jak vedu sebe životem a jak se mi v tom vede.

Co moje hodnoty? Komunikace? Zodpovědnost? Vnitřní vyzrálost? Legrace? Láska? Sebepřijetí? Rodina? Partnerství? Mateřství?

Zkrátka leadership ve všech podobách, avšak za podpory ženské energie.

bloom-1853360_1920

Za ten loňský rok se, z různých důvodů a silně i pod vlivem tohoto cyklu setkávání s jinými ženami nad tématem ženského leadershipu mnohé změnilo.

Změny a intenzivní vývoj v 2016 mě přivedly k tomu, abych si nahlas řekla a na papír zformulovala, jaké hodnoty mě vlastně vedou. Co mimoděk následuji a chci ještě víc následovat. Vyšlo 11 bodů a při bližším pohledu mi došlo, že jsou to reálná pravidla pro podnikání, která se dají následovat, byť by se jim i dnes mnoho lidí vysmálo. Pro mě tohle není sci fi, je to realita, kterou chci žít ještě víc než dřív. A tak s potěšením sdílím.

 1. Čímkoli si vyděláváš peníze, ať to je naplňující, převládá uspokojení a hra. Pocit, že tě to vážně baví. Nejde o permanentní jásání. Občasná nespokojenost je stejně lidská, jako vstát ráno zadkem vzhůru. Ale jaký pocit převažuje? Jak se s tím cítíš po většinu času? Spíš tě to nabíjí, nebo vyčerpává? Pokud tě to bude vyčerpávat, hledej způsob, jak změnit náhled, nebo situaci tak rychle, jak to jen bude možné.
 1. Podnikání je zábava, ale i práce. Ani ti nejnadšenější nejsou pořád nadšení! Každá práce, podnikání je občas pořádný “vopruz”. Takže si nedělej nic z toho, že ti jde občas na nervy to, co miluješ, protože s dítětem, partnerem, rodiči a na vysněné dovolené to je stejné. Vše vyžaduje kus práce. Pocit radosti a naplnění nemusí být permanentní.
 1. Vydělávat můžeš vším, do čeho chceš plně dávat sebe a je to v souladu nejen s tvým rozumem, ale také s tvým srdcem. Neboj se toho, s čím jsi v souladu! I kdyby tě spojení hlavy a srdce vedlo třeba k vydělávání sexem. Spojení hlavy a srdce je tím nejlepším a společně nevymyslí nic škodlivého, zato hlava odtržená od srdce je moralizující, soudící, chladná a proti lidskosti. Co dělá jen srdce oddělené od hlavy řešit nemusíš, to se ti v životě moc neděje.

winter-260838_1280

 1. Jakmile začneš rozhodovat jen hlavou, zanechej činnosti a spoj se s krásou, láskou a soucitem. Třeba odjeď na krásné místo, popovídej si s lidmi, kteří jsou právě ve spojení se srdcem, dej si meditaci. Měj na paměti, že se nechceš zbytečně podílet na zneužívání sebe či druhých, přírody, zvířat, jen pro své pohodlí či luxus, nebo pro navýšení/udržení svého zisku. A hlava bez srdce tě tam snadno dovede.
 1. V první řadě nejde o peníze. Nekoukej se na účet častěji, než je nutné. Jakmile si uvědomíš, že moc a už delší dobu myslíš na peníze ty, nebo to cítíš z lidí, kteří s tebou/pro tebe pracují, jsou porouchané jiné a důležitější motory pro (společnou) činnost. Je třeba hledat, jestli je motivace (všech) ještě dost velká, a jestli se pro ni dá něco udělat. Další a další peníze však ještě nikomu skutečné zapálení pro věc a pocit sounáležitosti nedaly. Proto nikoho nepřeplácej a penězi neuspokojuj a nesnižuj tak energii peněz.
 1. Nezneužívej, když si někdo neumí říct o peníze. Pokud máš právě jasno v tom, že si říká málo za to, co dal, nabídni mu víc. Je to jediné poctivé řešení a argument “jeho blbost” je známkou zneužívání a snižování hodnoty druhého člověka, což vypovídá o vlastní nízké sebehodnotě. Pozvedej smysl peněz tím, že je použiješ jako prostředek k uctění a odměně. S vděčností dávej, s radostí investuj, vše se vrací – i peníze obohacené o radost a vděčnost.
 1. Jakmile začneš “vyšilovat” z peněz – začneš se kvůli nim považovat za něco víc, začneš se o ně bát, spoj se se sebou, protože jsi právě úplně mimo. Stále si pamatuj, že peníze jsou hodnotné, když jsou doprovodným jevem tvé vnitřní hojnosti Jsou skvělým prostředkem k radosti a svobodě. Ve skutečnosti jich však nepotřebuješ víc, než dřív. Dopřej si, ale neuvízni v tom, že bez toho nemůžeš být.
 1. Nepropojuj se s lidmi proto, že z takové koalice kouká něco výhodného. Nemáš ráda, když se cítíš degradovaná na dojnou krávu, i když ti za to umožní pást se na šťavnatých lukách. Nedegraduj tedy ani druhé lidi, i kdyby se za tu šťavnatou louku rádi zneužít nechali. V současnosti to znanená odmítat 95% “vzájemně prospěšných koalic”. Účastni se toho, kde rosteš, nemusíš obětovat svou sebehodnotu, záměry své nebo druhé strany necítíš jako mělké a krátkozraké a opravdu tě to těší. V tom podporuj i toho druhého.

sunlight-867222_1920

 1. Máš-li nápad, vizi, nikdy ji nenadřazuj nad lidi, kteří jsou ochotni přispět k jejímu naplnění – včetně sebe. To, že existují lidé, kteří jsou ochotni pro nějakou vizi pracovat, je zázrak. Neobětuj jí základní pravidla lidskosti a stále zohledňuj potřeby srdce, vztahy, lásku, tělo a současnou realitu. Pokud je vize tak geniální a nadřazená, že kvůli ní nemůžeš být respektující k sobě a ostatním, tak to není vize, která by v této podobě stála za realizaci.
 1. Jakmile začneš přemýšlet stylem “nejdřív práce, potom to ostatní”, hned vše odlož a běž si hrát, nebo někomu zavolej. Jakmile se necháš pohltit prací, přesně v tu chvíli jsi mrtvá. Ptej se, jak by ses chtěla na smrtelné posteli dívat zpětně na svůj život a co bys v něm chtěla vidět. Nejčastěji lidé litují, že moc pracovali a měli málo času na své blízké, radost a byli málo sami sebou. Žij tak, abys nemusela později litovat. Láska je to, co chceš žít nejvíc, dokonce i tehdy, když na to zapomeneš. Proto i v práci nechávej lásku převládnout.
 1. Nevíš, proč tu jsi a proč děláš, co děláš. Není třeba si ujíždět na idee velkého, zvláštního poslání. Stačí dál následovat, kam tě to táhne a držet se při tom kvalitních hodnot. I zdánlivě bezvýznamné činnosti, ze kterých ti občas hrabe, jsou součástí tvého poslání. Je to, co je, není třeba za tím hledat něco víc nebo míň. Takže se ze sebe nepoprď, buď tady a teď a dělej to, co je pro tebe právě tím nejsmysluplnějším. To stačí.

 S trochou nadsázky shrnuji výše popsané jako své královské “jedenáctero”. Ano, takhle si přeji vést nadále sebe a svou značku a sdílet tyto hodnoty s těmi, kdo cítí důvod se připojit, spojit, společně tvořit a rozvíjet něco smysluplného.

Děkuji Bohdaně za prostor, abych mohla se svou vnitřní královnou být a nechat nutné změny, aby se udály a děkuji celému kruhu žen, který mě svou přítomností a příspěvky dal velkou podporu být víc tou, kterou skutečně jsem.

Umění ženského leadershipu 2017

 

Myšlenky a text jsou chráněné autorským právem. Je samozřejmě možné a žádoucí jejich další šíření, vždy však s odkazem na tento původní text. To platí v případě šíření celého článku, nebo pouze jeho části a krátkých citací.
Odkaz k šíření článku nebo jeho částí: http://luckakolarikova.cz/me-kralovske-jedenactero/

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů