Moje mateřství se projevuje i jako hluboký vnitřní soulad srdce, duše i hlavy

Jsem šťastná. Možná ne každou minutu, ale je to takové šťastné období. Z Olivěnky se už před mnoha týdny vylouplo pohodové miminko a mě to maminkování stále baví. Zažívám často sladké exploze lásky v srdci, které se šíří jako vlny do těla. Dodávají mi energii a mě napadá, že tohle je důvod, že jsem vlastně fit, i když jsem od porodu stále ještě nespala déle než tři hodiny v kuse a celkově spím asi 7 hodin denně. Celá se vpít do těch kulatých očí a plně vnímat to voňavé a hebké tělíčko je jako osvěžující lázeň. A ten její úsměv a hlásek… No, mohla bych o ní básnit ještě na padesáti stránkách, ale o tom vlastně dnešní střípek není. Tak popojedem…

To co zažívám je velký vnitřní soulad. Narození Olivěnky říkají “ano” moje duše, srdce i hlava. Svatá trojice v souladu, haleluja! Uvědomuji si, že lidé, události a situace, vůči kterým cítím tento soulad, přicházejí zaprvé spíš zřídka, zadruhé je prožívám slavnostně a zatřetí ovlivňují hluboce a dlouhodobě můj život, ať chci, nebo nechci.

Zažila jsem s Olivěnkou třetí těhotenství a první, ze kterého se opravdu narodil živý človíček. Při prvním těhotenství byla proti má hlava. Bylo mi 22 let, trpěla jsem panickými ataky a studovala jsem vysokou v Německu. Prostě nebyl správný čas, měla jsem jiné cíle a šla jsem na interrupci. Podruhé jsem byla těhotná před pár lety a tenkrát s těhotenstvím nebyla v souladu zřejmě moje duše. Potratila jsem a krátce na to jsem také odešla od manžela. A teď je to jiné. Moje bytost souhlasí, hlava, srdce, duše si vzájemně přitakávají.

Napadlo mě, jaké štěstí je být právě v takovém souladu, když se jedná o dítě. Nebylo by ideální, kdyby se děti rodily jen, když jsou 100% vítané a oslavované? Zdá se mi škoda, že tolik dětí přijde na svět v roli látačů potrhaných vazeb, jako náhradní partneři, jako naplňovatelé rodičovských tužeb a v mnoha dalších převlecích. Olivěnka nelátá a nenahrazuje, i když takovou zdravou závislost na sobě si rozvíjíme.

Bylo by vzácné, aby u všeho, co v životě dělám byla má svatá trojka v souladu. Ale dochází mi, že když se zadaří u velkých, osud-tvořících záležitostí, je to skvělé. Jsem šťastná, že Olivka ode mě a od světa dostává jasný signál “ano”. Je vítaná a milovaná.

Jak to máte s duší, srdcem a myslí vy? Zaprodáváte se občas, nebo častěji věcem, se kterými nejste plně v souladu?
A především – když jste dítě očekávali a ženy rodily, dělo se to s přitakáním všech třech instancí?
Díky za vaše sdílení!

Komentáře
 1. Marie Seláčková napsal:

  Ahoj Luci, asi se vše opravdu děje, tak jak má být. Také se raduji z každé minuty s našima dětičkama, ikdyž je to někdy opravdu náročné. Já už jsem se nevyspala vkuse 5 let, ale mám štěstí, že jsem nikdy nebyla spáč, tak mi těch 5-6h spánku stačí:). Oceňuji jak jsi otevřená a mluvíš o všem tak jak to cítíš. Já jsem pře Johankou 3x potratila a bylo to pro mě velmi těžké se s tím vyrovnat, pak přišla Johanka, pak zase jeden potrat a pak Adámek. Beru to tak, že to asi byla zkouška pro mě a mého manžela. Vše jsme zvládli společně a jen mě to utvrdilo, že mám vedle sebe toho nej chlapa, milujícího tatínka…ikdyž furt nadávám jak je nepořádnej atd….ale jsme pevná rodina, která se navzájem miluje a potřebuje. Přeji Ti s Olivěnkou krásný život a moná se někde potkáme:)

 2. Bára napsal:

  Krásný den Lucie, objevila jsem vaše stránky náhodou. A je to pár dní co jsem začala se sebeláskou.

  Jsem najednou celá bytost mnohem víc usměvavá šťastnější a přijímající. I když můj synek dříve dělal věci, které mě vytáčely do ruda a asi je stále dělá. Já si je neuvědomují a připadá mi správný. Už na mě nemaji jeho výlevy emocionální vliv. Jsem osvobozena. Jupí.

  Jsem ráda že jsem sebelásku a tvou knihu objevila alespoň, teď když je mé holčičce teprve pár měsíců a jsem do ní zamilovaná. U mých dvou synku se to vždy zlomilo s příchodem dalšího dítěte. A tak jsem jim jistě způsobila nemalá trápení… ach jo. Věřím že ještě pochytí naladění na sebelásku. Chtěla bych to nějak podpořit. Je třeba nějaké cvičení možné dělat formou hry s dětmi a podpořit je? S respektující výchovou se to má tak, že jsem se snažila do toho dostat ale nějak mi to nešlo a s tvou knihou, naladěním na vnitřní dítě a meditaci to jde nějak samo. :-)

  Pokud chybí sebeláska a respekt k sobě (a to mám ještě hodně co dohanet) není podle mě možné respekt dát.

  Hodně zdaru :-)

  • Lucie Kolaříková napsal:

   Ahoj Báro, objevila jsem tvůj komentář až teď, to je mi líto a každopádně aspoň se zpožděním odpovídám. U dětí se sebeláska rozvíjí se stupněm přijímání ze strany jejich rodičů. Jako bylo v jednom citátu nedávno na fcb
   Když své děti kritizujete (já dodám ještě i srážíte, zahanbujete), tak ony nepřestanou mít rády vás, ale sebe. Takže jak o nich smýšlíš, mluvíš, jak k nim mluvíš každý den, je klíč. Není určitě třeba praktikovat něco, co je definované jako respektující vychova, ale spíš se co nejvíc postarat o sebe, čerpat ze svých zdrojů, ať se nedostáváš moc často na pokraj svých sil, kde z nás pak lítá kde co.

   Jinak jak dětem ukazovat lásku a podporovat tak jejich sebehodnotu/sebelásku?
   Děti moc rády poslouchají, když se o nich rodiče s láskou baví. Nebo jim vypráví, jak je milují a vždycky milovali, A když jim sdílí, jak velké obohacení jejich děti v životě jsou a jak to bez nich bylo trochu prázdné. A pomáhá se omluvit za přešlapy, pomáhá říct jim, že máma bývá unavená, a pak se rychleji zlobí. Když už jsou větší, tak je zapojovat, aby pomáhali a mámě tím ulevili. A já ještě u dcery zjišťuji, že i když s ní mluvím celé měsíce krásně respektujícím způsobem, jsem trpělivá, pohodová maminka, tak když to jeden den po*eru, neovládám se, dám jí párkrát najevo, jak mi jde na nervy, nezvládám to (vždycky v důsledku vyčerpání) tak z toho dne v ní už něco uvízne. A je už jiná, než před tím jedním dnem. To mi připadá docela drsné. Ale tak silné to zkrátka může pro děti být, když k nim rodiče nejsou laskaví.
   Držím pěsti a smekám před maminkou TŘÍ dětí!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů