Pár myšlenek o mysli

(Úryvek z rozhovoru s Annou Basikovou pro žena-in)

Lucie, vy tvrdíte, pokud jsem to správně pochopila, že naši mysl v dnešní době používáme jinak, než bychom měli. Že některé situace příliš řešíme a nad vším moc přemýšlíme, i když by nám stačila pouhá intuice…

Přesně tak. My mysl přetěžujeme a nepoužíváme jiné možnosti, které máme. Například intuici. Už ve škole jsme se učili nazpaměť a učili jsme se používat logickou a racionální mysl, takže hlavním nástrojem na řešení všeho, co se nám v životě děje, se stala naše hlava. Je to mnohem více mužský způsob existence, než ženský. Proto tolik žen dnes bolí hlava, je přetížená. Celkově máme dnes ale všichni přetíženou mysl, protože jí nedáme klid. Naše mysl (rozum) prý potřebuje na sběr informací stejně tolik času, jako na jejich zpracování a spánek se do tohoto procesu nepočítá. A kdo dnes 5 hodin pracuje a 5 hodin vstřebává?

To je pravda.
Hrneme do sebe obrovské množství informací, doba je rychlá a naše mysl všechno neustále zpracovává, vyhodnocuje, filtruje. Informace z televize a rádia navíc nejsou kvalitní a zatěžují náš nervový systém. Mnozí dnes trpí nevysvětlitelnými úzkostmi a depresemi. A ani nevědí, že je to způsobené tím, že příliš podléhají době a svůj tělesný systém nepoužívají správně. V dnešní době je důležité pro všechny, ale obzvlášť pro ženy, uvědomit si, že nemáme pouze mozek a naši hlavu. Dokonce že bychom asi pouze na 20% problémů měli používat hlavu a zbytek nechat vyřešit naše tělo.

Konkrétně více zapojit vnímání našeho srdce a naší intuice. Právě pro ženy je obrovská úleva, když sestoupí z hlavy níže do těla a namísto přílišného myšlení začnou cítit, to je jim totiž vlastní. Pocit jim pak dá spolehlivější informace o tom, jak co řešit. Jediné, co jim nedodá, jsou logické argumenty, je třeba si zvyknout, že sice chybí argumenty, ale je zcela jasný pocit „prostě to vím, cítím to.“ A žena se pak skutečně nemýlí, stává se naopak moudrou až jasnozřivou. Často ženám pomáhá těhotenství, protože vnímají silně své dítě a mimoděk začnou vnímat moudrost svého těla.

Co návštěvníky takovýchto seminářů učíte?
Na mých seminářích se učíme efektivně pracovat s myslí, v první řadě dávám klientům informace, jaká je funkce mysli, že má řešit jen reálné problémy, které jsou spojené s otázkami přežití. Na dnešní dobu by se dalo říci, že je předimenzovaná, protože my takové problémy nemáme. A protože mysl jede ve dne v noci, potřebujeme se ji naučit řídit, zklidňovat a dodávat jí kvalitní podněty. Dá se to připodobnit k výchově dítěte. Může se ztratit v džungli konzumu, když mu rodiče dají, na co pomyslí, může být roztěkané a neklidné, když nepocítí základní důvěru a bezpečí, může růst jako dříví v lese.

Naše mysl může být rozběhnutá do všech směrů, když ji necháme jít za každým impulsem, kterého se právě chytne, nebo jí můžeme podněty vědomě nabízet a vybírat je z celé té škály, která je k dispozici. Můžeme ji vědomě zklidňovat pomocí meditace a úpravy životního stylu. Naše mysl potřebuje naši péči a my si potřebujeme uvědomit, že jsme za ni sami zodpovědní a tím i za všechny pocity, které zažíváme, protože pocity a myšlenky jsou na sobě navzájem závislé.

Taky děláme různá cvičení, třeba na zklidnění mysli. Vyprávím o nástrahách naší mysli, vyzkoušíme si meditaci, zkoušíme strategie s krátkodobým účinkem a učíme se, jak dlouhodobě mysl zklidnit.

Je vůbec možné úplně si vyčistit hlavu a na nic nemyslet?
Když budete pravidelně meditovat, např. sedět a pozorovat 20 minut denně svůj dech, budete z odstupu pozorovat své myšlení, nebo se plně soustředit na vše, co děláte a nedovolíte mysli, aby během nějaké činnosti běhala jinde, časem to možné je. Je dobré také upravit životní styl a pokud je to možné, odstěhovat se do přírody. Je možné přestat koukat na zprávy, nebo televizi úplně vyhodit, na internetu vyhledávat jen to, co pozitivně nabíjí a naopak rušivé informace vyřadit, můžete vyřadit ze svého života lidi, kteří z vás vysávají energii, a naordinovat si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Je to o pravidelnosti, nejde to hned. Taky je důležité vždy se soustředit jen na jednu činnost. Když jím, tak u toho nebudu koukat na televizi, když piju kafe, nebudu u toho mluvit ani číst noviny. Jako děti, když si hrají a zapomenou na celý svět.

 

Myšlenky a text jsou chráněné autorským právem. Je samozřejmě možné a žádoucí jejich další šíření, vždy však s odkazem na tento původní text. To platí v případě šíření celého článku, nebo pouze jeho části a krátkých citací.
Odkaz k šíření článku nebo jeho částí: http://luckakolarikova.cz/par-myslenek-o-mysli/

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů